aktualności

Projekt Unijny pn. Kuchnia XIX wieku

W dniach od 13 do 19 lipca 2009 r., zrealizowana została II część projektu unijnego pn. „Kuchnia XVIII wieku”, finansowanego przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.
Ostateczna wysokość dofinansowania w 2009 roku wyniosła 9.947,00
Kierownik Warsztatów Alina Leończyk po przywitaniu gości z Niemiec pokrótce przedstawiła wszystkich pracowników Warsztatów oraz omówiła program realizacji projektu.

Uczestnicy w ramach zadań jakie wynikały z realizacji projektu przygotowywali potrawy kuchni staropolskiej tj. bigos staropolski sporządzony na bazie kapusty słodkiej, zakwas na bazie chleba i mąki żytniej do żuru staropolskiego, kiszenie ogórków w garnkach glinianych, topienie smalcu z cebulką i ziołami, pieczenie macy oraz chleba wiejskiego, wędzenie kiełbasy, szynki i boczku.
15 lipca na terenie obiektu WTZ Goszków odbyła się „Biesiada Staropolska” na którą organizatorzy zaprosili wszystkich przyjaciół osób niepełnosprawnych oraz zaprzyjaźnione Warsztaty Terapii Zajęciowej ze Zbąszynia. Na tę uroczystość zostały wypożyczone stroje z Domu Kultury w Cedyni, które nawiązywały do tematyki imprezy, a barokowa muzyka przygotowana przez uczestników z pracowni multimedialno – komputerowej stworzyła klimat odpowiadający tamtej epoce.
Na stołach królowały potrawy takie jak: bigos, kurczki i kiełbasa z rusztu, ogórki małosolne, a przy wiejskim stole można było skosztować swojskiej kiełbasy, szynki, boczku, swojskiego chleba ze smalcem.
Największą atrakcją dnia okazał się pieczony prosiak na rożnie, w którego pieczenie włączyli się wszyscy uczestnicy i zaproszeni gośćie.
Dzień później odbyła się wycieczka nad morze. Trasę wycieczki uczestnicy rozpoczęli od Wolina (wioski Wikingów) gdzie przewodnik opowiadał o staropolskich tradycjach Słowian i oprowadzał po wiosce. Po drodze było Muzeum Figur Woskowych, gdzie wszyscy chętnie się fotografowali. Morskie fale wprawiały wszystkich w wielką radość i odprężenie. Grupa z Niemiec była bardzo usatysfakcjonowana wyjazdem i integracją z polskimi przyjaciółmi.
Projekty takie sa bardzo potrzebne zwłaszcza dla młodzieży niepełnosprawnej, gdyz sprzyjaja ich rozwojowi, poszerzają wiedzę na temat innych kultur, zwyczajów. Działają socjoterapeutycznie oraz integrują oba narody.

DSC_0067

DSC_0079

DSC_0083

DSC_0085

DSC_0097