Szlakiem Mazurskich Sanktuariów

Szlakiem Mazurskich Sanktuariów

Dnia 14 lipca Warsztat Terapii Zajęciowej wyruszył po raz pierwszy na wycieczkę „Szlakiem Mazurskich Sanktuariów”.
Według programu wycieczki pierwszego dnia docelowym miejscem był Wejherów, gdzie nastąpiło zakwaterowanie i obiadokolacja.
Drugiego dnia wycieczki tj. 15.07.2013 po śniadaniu wyjechaliśmy na zwiedzanie Gdańska. Po mieście oprowadzał nas przewodnik. Zwiedzaliśmy Katedrę Św. Mikołaja, Kościół Św. Barbary i Bazylikę.

Tego dnia odbył się także rejs statkiem po zatoce gdańskiej i na Westerplatte. Po rejsie przewodnik oprowadzał nas po pięknej starówce gdańskiej. W wolnym czasie uczestnicy mieli okazję kupić sobie drobne pamiątki. Około godziny 20.00 wróciliśmy do hotelu w Wejherowie na obiadokolację i nocleg. Następnego dnia tj. 16.07.2013 po śniadaniu wyjechaliśmy do Gdańska – Oliwy, gdzie zwiedzaliśmy Kościół Św. Mikołaja. W Katedrze wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego,
Kolejnym etapem naszej wycieczki był Gdynia i Sopot. Zwiedzaliśmy najdłuższe molo im. Jana Pawła II nad Morzem Bałtyckim. Mieliśmy okazję zobaczyć jak przybijają do portu statki pasażerskie oraz jachty. Na Placu Zdrojowym zobaczyliśmy piękną fontannę, latarnię morską z której rozprzestrzeniał się piękny widok na miasto.
Wieczorem mimo zmęczenia udaliśmy się na Kalwarię Wejherowską, aby przejść trasę Drogi Krzyżowej i pomodlić się w naszych intencjach.
Całą środę poświęciliśmy na zwiedzanie Krzyżackiego Zamku w Malborku – pomnik kunsztu średniowiecznych budowniczych. Monumentalna gotycka budowla zachwyciła wszystkich rozpiętością położenia około 20 hektarów. Z wielką uwaga i zaciekawieniem uczestnicy słuchali historii zamku, przedstawionej przez pana przewodnika. Wielkie bramy, fosy, wieże i baszty obronne skupiły uwagę nie jednego przechodnia.
W czwartek odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Św. Lipce. Jest to miejsce licznych pielgrzymek nazywane przez Pątników – „Częstochową Północy”. W kościele mieliśmy okazję jeszcze raz posłuchać przepięknego koncertu organowego z ruchomymi figurkami.
Piątek był dniem zwiedzania Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Pod przewodnictwem pani przewodnik odwiedzilismy najpiękniejsze i najstarsze zakątki zamku. Ponieważ cała wycieczka wymagała od wszystkich wiele wysiłku i zaangażowania, postanowilismy odpocząć nad jednym z mazurskich jezior.
Sobota była ostatnim dniem naszej wycieczki, z samego rana po wykwaterowaniu się z noclegu pojechaliśmy do Pelplina. Zobaczyliśmy tam piękną Katedrę z różnymi rodzajami sklepienia i naw bocznych. Wspólnie odmówiliśmy „Anioł Pański” i przeszliśmy do pobliskiego muzeum, w którym znajdowały się XVI wieczne szaty liturgiczne, reliefy i monstrancje.
Uczestnicy bardzo miło wspominają wycieczkę, zdobyli nowe doświadczenia, poznali od strony praktycznej historię naszego kraju i zwiedzili nie zapomniane miejsca. Wszystko zostało uwieńczone na pamiątkowych zdjęciach, które teraz stanowią wystawę Warsztatu.
Fotorelację z wycieczki można obejrzeć w galerii zdjęć.

gd3

gdansk

mal1

mal2

nidzica1

nidzica2

nidzica3

sl

sl2

sl22

gd1