aktualności

Szlakiem Podhalańskich Sanktuariów

Dnia 20 lipca uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Goszkowa udali się na 9- dniową wycieczkę do Zakopanego i okolic. Wyjazd nastąpił o godz. 22.00 z przystanku PKS Mieszkowice.
Pierwszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Krakowa, do którego dotarlismy około 7.00. Tam też w Sanktarium klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach ks. Ryszard Kamiński (nasz przewodnik) odprawił mszę świętą, prosząc o błogosławieństwo i opiekę na czas naszego wspólnego pielgrzymowania. Po mszy świętej zwiedziliśmy piękny klasztor otoczony murowanym parkanem i zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Skarbem tej świątyni był łaskami słynący obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany według wizji św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Relikwie św. siostry Faustyny znajdują się w Krakowie – Łagiewnikach, jest to miejsce odwiedzane przez setki tysięcy wiernych z kraju i z całego świata.
Kolejnym punktem naszego postoju był Zamek Królewski na Wawelu. Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem Komnat królewskich przy których robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Smocza Jama, Barbakan, Sukiennice i Dzwon Zygmunta też był miejscem podziwu i zainteresowania wielu naszych podopiecznych. Mieliśmy okazję również pomodlić się i oddać hołd parze prezydenckiej, której ciała spoczywają w krypcie na Wawelu. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do Poronina do pensjonatu Limba. Zakwaterowaliśmy się, poczym zaproszeni zostaliśmy na obiadokolację i udaliśmy się na nocleg.
Drugi dzień naszej wycieczki przeznaczyliśmy na zwiedzanie Zakopanego. Mieliśmy okazję zobaczyć skocznie narciarskie, a także dopingować młodych skoczków, którzy próbowali swoich sił w tej dyscyplinie.
W sanktuarium matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach mieliśmy mszę świętą, którą odprawiał jak zawsze przewodnik Ks. Ryszard Kamiński. Po mszy świętej kierownik wycieczki P. Alina Leończyk zaprosiła wszystkich do przejazdu kolejką szynową na Gubałówkę. Uczestnicy zakupili tam wiele pamiątek dla siebie i swoich bliskich. Około godziny 15.00 powróciliśmy na obiad do pensjonatu. Po obiedzie udaliśmy się do Bukowiny Tatrzańskiej do centrum wodnego Termy. Był to czas relaksu i zabawy dla wszystkich uczestników wycieczki.
Kolejnego dnia wybraliśmy się pieszo na Morskie Oko. Pokonaliśmy odcinek drogi około 18 km. Pomimo trudu jakiego doznaliśmy, wszyscy byli bardzo zadowoleni i dumni z siebie że wytrwali do końca i mogli podziwiać krajobraz Morskiego Oka. Po obiedzie, aby zregenerować siły udaliśmy się ponownie do centrum wodnego Termy. Był to czas relaksu i zabawy dla wszystkich uczestników wycieczki.
Kolejnego dnia wybraliśmy się pieszo na Morskie Oko. Pokonaliśmy odcinek drogi około 18 km. Pomimo trudu jakiego doznaliśmy, wszyscy byli bardzo zadowoleni i dumni z siebie że wytrwali do końca i mogli podziwiać krajobraz Morskiego Oka. Po obiedzie, aby zregenerować siły udaliśmy się ponownie do centrum wodnego Termy.
Następnego dnia dzień rozpoczęliśmy śniadaniem w pensjonacie. Po śniadaniu pojechaliśmy w Pieniny. Główną atrakcją było zwiedzanie zamku Dunajec w Niedzicy i Elektrowni wodnej. Po zamku oprowadzał nas przewodnik, który zapoznał nas z historią tego zamku i okolicy. Na terenie obiektu mieliśmy okazję obejrzeć bardzo interesujące eksponaty zaprzęgów konnych z okresu XIX i XX wieku. Kolejnym punktem naszego zwiedzania były malownicze tereny Dunajca . Około godziny 17.00 wróciliśmy na obiadokolację do pensjonatu Limba. Po posiłku udaliśmy się po raz kolejny na baseny Termalne w Bukowinie Tatrzańskiej.Niedzielny poranek rozpoczęliśmy wspólną mszą świętą w oprawie góralskiej w Poroninie. Po mszy udaliśmy się na obiad do pensjonatu. Po obiedzie uczestnicy mieli czas wolny na integracyjne gry zespołolowe. Po kolacji była zorganizowana zabawa taneczna w szałasie.
Wadowice były kolejnym miastem naszego postoju. Zwiedziliśmy tam Bazylikę Ofiarowania NMP oraz Dom Papieski. Głównym punktem programu było skosztowanie słynnych papieskich kremówek, po czym udaliśmy się do Sanktuarium Bazyliki na mszę świętą w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po mszy przewodnik oprowadził nas po Bazylice oraz zapoznał z historią powstania obiektów sakralnych na obszarze góry Kalwarii. W Ludźmierzu zwiedziliśmy kolejne sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala. Wieczorem w pensjonacie zorganizowano wieczorek pożegnalny w trakcie którego obchodziliśmy urodziny uczestniczek.
Ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy w Zakopanym. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i drewniany kościółek z przy kościelnym zabytkowym cmentarzem. Od godziny 11.00 – 13.00 mieliśmy czas wolny na zwiedzanie Krupówek. Po powrocie udaliśmy się ostatni raz na baseny Termalne.
W środę o godzinie 6.30 wyruszyliśmy do domu. Powrót nastąpił około godziny 18.30.
Czas wycieczki był wypełniony bogatym programem. Uczestnicy nie sprawiali kłopotów wychowawczych i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w poznawaniu kultury oraz historii tego rejonu.

DSC_0589

DSC_0551

DSC_0511

DSC_0509

DSC_0379

DSC_0353

DSC_0343

DSC_0328

DSC_0097

DSC_0043

DSC_0031

DSC_0021

DSC_0912

DSC_0877

DSC_0765

DSC_0679

DSC_0625

DSC_0612