aktualności

Wycieczka do Chorwacji 07.08.2011 -16.08.2011

Dnia 07.08.2011 o godzinie 14.00 z przystanku PKS Mieszkowice uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej udali się na wycieczkę do Chorwacji. Wszyscy byli bardzo zdenerwowani, a zarazem nie spokojni, ponieważ obawiali się tak dalekiej podróży, która trwała około 22 godzin. Mimo jednak lęku przed jazdą na twarzach przebijał się uśmiech, oznaczający zadowolenie z zorganizowanej wycieczki. Droga przebiegała przez Niemcy, Austrie i Słowenię, urozmaicona była wspólnym śpiewem, modlitwą i podziwianiem pięknych widoków minionych państw, a także przerwami na posiłek.

Na miejsce pobytu dotarliśmy około 11.00. Swoje pierwsze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Chorwackiego Parku Narodowego – Pliknickie Jeziora. Był to kompleks 16 jezior o powierzchni około 294,82 km2 i tworzył setki malowniczych wodospadów, strumieni, pomiędzy którymi przebiegała nasza trasa. Wszyscy jak zawsze robili sobie pamiątkowe zdjęcia i podziwiali przepiękne widoki natury.
W godzinach popołudniowych dotarliśmy do naszego miejsca zakwaterowania w Vodicach. W hotelu Imperial każdy z nas otrzymał dwuosobowy pokój z bezpośrednim widokiem na morze i rozpakował swoje bagaże. Tego dnia także rozpoczęliśmy wspólne plażowanie i zwiedzanie okolicy.
Drugiego dnia udaliśmy się do Sybenika – jednego z najpiękniejszych miast środkowej Dalmacji. Dominującą częścią okolicy była twierdza św. Michała, a centrum miasta tworzył splot wąskich uliczek z kamieniczkami zdobionymi ciekawą architekturą i reliefami. Wielu z nas znalazło tam coś dla siebie, wspólne zdjęcia, zakup pamiątek, odpoczynek przy kawie i herbacie itp. Po południu podziwialiśmy bardzo malownicze, składające się z kilku wodospadów dorzecze rzeki KRKA. Wędrując zboczem usytuowanej rzeki mieliśmy możliwość kontemplacji tamtejszej przyrody poprzecinanej wieloma strumykami i oczkami wodnymi. W jednej z takich rzek zażyliśmy kąpieli wodnej przy pięknym wodospadzie.
Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do naszego hotelu na obiadokolacje, a resztę dnia wypełniał czas wolny według upodobań.
Cały kolejny dzień upłynął nam na zażywaniu kąpieli wodnej na malowniczym wybrzeżu przy naszym hotelu w Vodicach. Atrakcją była także wyprawa rowerkiem wodnym po morzu, gra w piłkę siatkową i pływanie na materacu.
Następny dzień naszego zwiedzania rozpoczęliśmy od zwiedzania Dubrownika, który zyskał miano „Perły Adriatyku”. Wędrowaliśmy uliczkami starego miasta, podziwialiśmy piękne widoki i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia pod palmami. W drodze do powrotnej do Vodic pragnęliśmy uwieńczyć naszą pielgrzymkę modlitwą w miejscu cudownych objawień w Sanktuarium w Medugorje. Niestety spotkało nas przykre rozczarowanie ponieważ straż graniczna Bośni i Hercegowiny nie wpuszczała na obszar swojego kraju wycieczek z innych państw bez specjalnych zezwoleń. Wszyscy byli bardzo zawiedzieni lecz mimo to dzień został uwieńczony modlitwą w innym bardziej życzliwym pielgrzymom miejscu.
Kolejnego dnia 12.08. przeżyliśmy wspaniałą wycieczkę statkiem po Adriatyku. Wśród pięknych przybrzeżnych wysepek degustowaliśmy rybę z grilla oraz regionalne napoje i wina .
Następnego dnia – 13.08. ponownie wyruszyliśmy na zwiedzanie malowniczo położonych miejscowości – Splitu i Trogiru.
W Splicie podziwialiśmy wzniesiony z rozmachem w formie twierdzy Cesarza rzymskiego Doklecjana , natomiast w Trigirze zwiedzaliśmy przepięknie położoną na wyspie starówkę wraz z katedrą z dominującymi elementami architektury antycznej.
W niedzielę – 14.08. ponownie zanurzyliśmy się w promieniach przyhotelowego słońca i kąpaliśmy w przybrzeżnych wodach Vodicowskich plaż.
Poniedziałek tj.15.08. był ostatnim dniem naszej wycieczki. Po śniadaniu wszyscy poszliśmy „pożegnać się” z pięknym morzem i napełniliśmy butelki wodą, aby rodzice, którzy pozostali w domu mogli poczuć smak morza Adriatyckiego.
Około godziny 11.00 wykwaterowaliśmy się i wyruszyliśmy w kierunku Polski mijając i podziwiając piękne ziemie Słowenii, Austrii i Niemiec . Ogromne wrażenie wywarł między innymi tunel w Austrii przebiegający pod miastem.
Z obserwacji uczestników można było wywnioskować, że wycieczka bardzo się im podobała. Nie sprawiali większych problemów wychowawczych i pilnie słuchali poleceń opiekunów. Uczestnicy bardziej sprawni pomagali kolegom i koleżankom mniej sprawnym od siebie. W miejscach publicznych zawsze trzymali się w grupie i postępowali zgodnie z instrukcją pilota wycieczki. Każdy wrócił do Polski z pięknym upominkiem i wieloma zdjęciami, na których upamiętnił przepiękne chwile spędzone w Chorwacji.
Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji w galerii.